Blog - jesenný reštart krásy
Jesenný reštart krásy

S nástupom jesene prichádza čas, kedy sa treba viac venovať pleti, ktorú v lete hojne vybozkávalo slnko. Hoci je opálenie krásne a cítime sa sebavedomejšie, treba myslieť aj na to, aké škody v skutočnosti napáchali slnečné lúče, sucho či vlhkosť na našej pokožke.

Sila slnečného žiarenia, kúpanie sa v slanej alebo chlórovanej vode, striedanie teplôt kvôli všadeprítomnej klimatizácii. Toto sú iba niektoré z faktorov letného obdobia, ktoré nie veľmi priaznivým spôsobom zanechajú stopy na našej pokožke – a to nie len na tvári. Predovšetkým nežnejšie pohlavie si potrpí na vzhľad pleti, na ktorú sa po lete treba zamerať.

Skontrolovať, vyčistiť, nakrémovať

Práve postupná zmena teplôt a počasia nám dáva možnosť povenovať sa svojej kráse pred tým, ako nás zasiahne opak.

Ak svoju pokožku pripravíme na prichádzajúce náročné obdobie, odvďačia sa nám jej bunky tým, že ich starnutie a známky narušenia ich štruktúr prídu v neskoršom veku, než by sme čakali. 

Dostáva vaša pokožka práve teraz dostatočné množstvo minerálov, je dostatočne hydratovaná, vyčistená a nenastali na nej vami spozorované zmeny, ktoré ste pred letom nepostrehli?

Po lete sa často stáva, že si objavíme malé škrvny alebo novovzniknuté znamienka, ktoré tam predtým neboli, alebo neboli tak viditeľné. Ak ste niečo podobné spozorovali na ktorejkoľvek časti vášho tela, je čas si dať znamienka či iné kožné útvary skontrolovať odborníkom.

Malá rada: ak vám bolo odporúčané ich odstránenie zákrokom, jazvy sa do budúceho leta zhoja a rany nebudú tak viditeľné, kedže sa už kvôli chladu viac zakrývame. Rovnako nie je vhodné, aby v takomto prípade na rany pôsobilo slnečné žiarenie. Takže? Kedy je správny čas navštíviť dermatológa, ak nie teraz? 

Na jeseň je vhodné zbaviť pokožku nečistôt, ktoré upchali jej póry po používaní vodeodolných opaľovacích krémov, či olejov. V tomto vám pomôže aplikácia peelingov, ktoré už máte vyskúšané a sú vhodné pre váš typ pokožky či pleti na tvári. Jednoduchý mechanický peeling zvládnete aj v pohodlí domova. Ak sa však rozhodnete pre chemický peeling, je vhodné zveriť sa do rúk odborníka. Pokožka bude znova krásne dýchať a doslova omladne.

V tomto období by ste mali zároveň vymeniť krémy, ktoré ste v starostlivosti o svoje telo používali počas leta. Krémy, ktoré používate by mali byť teraz hutnejšie s viacerými výživnými zložkami. Je vhodné sa zamerať na to, aby po nich bola pokožka dostatočne hydratovaná a obohatená vitamínmi. O dostatok vitamínov sa dokáže postrať aj vhodná regeneračná alebo hydratačná pleťová maska. Pamätajte však na to, že ani na jeseň netreba zabúdať na ochranu pred slnečnými lúčmi, ktoré ešte aj v tomto období dokážu pokožku potrápiť. Obzvlášť vtedy, ak sa vyberiete na dlhšie prechádzky, napríklad do hôr.

Starostlivosť aj zvnútra

Opäť si pripomenieme, že vonkajšia krása vychádza zvnútra – a to doslovne. Kedže je pokožka vyživovaná krvou, jej vzhľad je priamo ovplyvnený našim životným štýlom, spôsobom stravovania a kvalitou pitného režimu. Kedže voda umožnuje fungovanie všetkých procesov v tele, pri jej nedostatku pokožka vysychá, je mdlá a je narušené prijímanie živín či vylučovanie škodlivých látok. Aj keď leto skončilo, dávajte si pozor na to koľko a čo počas dňa vypijete. Nazabúdajte, že čistá voda nie je považovaná za zlato náhodou.

A čo náš jedálniček? Po lete je vhodné očistiť sa od nadmerného množstva tuku v strave, škodí aj veľa cukru a soli. Nehovoríme o vynechaní týchto zložiek, ale určite si treba dávať pozor na ich množstvo  a radšej skúsiť ich zdravšie alternatívy.

Nesmieme však zabúdať na to, že aj keď sú už dni chladnejšie, je vhodné vyjsť na čerstvý vzduch a v miestnosti – či už doma alebo v práci – pravidelne vetrať. Naša pleť potrebuje pre správne fungovanie aj dostatok kyslíka. Ďalšou dôležitou vecou je dostatok pohybu, počas ktorého sa pokožka krásne prekrvuje a vypne.

V závere dňa pamätajte na to, že ponocovanie sa ukáže často nie len na opuchnutých očiach, ale negatívne vplýva aj na stav našej pleti. Neoberajme ju preto o možnosť využiť prirodzenú schopnosť svojej regenerácie, ktorá prebieha práve vtedy, keď my spíme.

Pripomenutie, predovšetkým pre dámy: to najmenej, čo môžete urobiť každý deň pre krásnu pleť, je uložiť sa na spánok odlíčená. Odľahčíte tak svoju pleť, vyčistíte ju a doprajete jej zaslúžený oddych.

Strašiak náš každodenný

Nestresujte sa! Áno, možno sa to hovorí ľahko, ale ako sme spomínali už v predchádzajúcom článku, stres naozaj negatívne ovplyvňuje naše telo a zdravie. Suvisí so zmenenou aktivitou nadobličiek, ktoré svojou činnosťou môžu spôsobiť poruchy hydratácie. 

Mimochodom, tieto pravidlá a rady nie sú venované iba ženám. Starnutie pokožky a problémy s pleťou neobchádzajú ani mužov. Možno sa u nich iba menej riešia a zrejme nie sú nosnou témou pánskych rozhovorov 🙂