Blog - Zastavte sa. Urobte to kvôli sebe a svojej kráse.
Zastavte sa. Urobte to kvôli sebe a svojej kráse.

Dnešná doba je naozaj rýchla, nebudeme si klamať. Nie je to len fráza, je to realita. Z každej strany, či už v práci, v škole, doma v rodine alebo z blízkeho okolia je na nás vyvíjaný tlak. Sú nám adresované rôzne požiadavky a úlohy, tlačia termíny a deň nám diktujú povinnosti. Do toho všetkého prídu ešte nečakané, nepríjemné alebo smutné správy. V živote každého z nás tak nastane obdobie, kedy je toho už naozaj príliš z každej strany.

To, čo na nás v taktom období pôsobí, čo ovplyvňuje náš psychický ale aj fyzický stav, môžeme zhrnúť pod jedno krátke a známe slovo „STRES“. Je faktorom, ktorý je akoby vlastný tejto dobe a zažil ho takmer každý z nás. Jeho zotrvanie v našej prítomností je rôzne. U niekoho sa zdrží krátko a niekto sa ho nevie aj nejakú tú dobu striasť. Isté je, že pôsobí na celý organizmus a vôbec nie priaznivo.

„Od hlavy až po päty“

Naše telo sa v stresovom období dostáva do akejsi pohotovostnej situácie, kedy zapája všetky svoje mechanizmy, aby sa dokázalo brániť. Zasahuje našu vnútornú, ale aj vonkajšiu krásu a rozhodne na nich nepridáva.

Keďže takto pôsobí na celý náš organizmus, nie je prekvapením, že naň reaguje aj naša pokožka a pleť na tvári. Každý z nás na sebe určite spozoroval, že ak sme vystavení dlhodobému stresu, naša pokožka na tento stav reaguje tým, že sa viac mastí, tvoria sa vyrážky alebo je naopak extrémne suchá. Pod očami sa nám tvoria tmavé kruhy a prehlbujú sa vrásky. Pleť stráca mladistvý vzhľad, je vyčerpaná a môže nadobudnúť popolavý nádych.

A čo naše vlasy? Viac sa mastia, pribudnú vám šediny alebo môžete zaznamenať náhle a nadmerné vypadávanie. Áno, a nie len u dám, ale aj u pánov, si na korune krásy zgustne práve spomínaný stres. Častokrát je za stav našich vlasov zodpovedná genetika, ale práve nadmerná vyťaženosť organizmu môže tieto prejavy spustiť alebo vystupňovať.

Nebude pre vás určite novinkou ak spomenieme, že práve stres sa vo veľkej miere podieľa na civilizačných chorobách, ktoré sa pre ľudstvo stávajú doslova strašiakom. Týkajú sa nie len starších ľudí, ale častokrát nutnosť v živote spomaliť pripomenú aj mladšej generácii.

Liek, ktorý v lekárni nekúpite

Ak vám to vaše povinnosti dovolili a dostali ste sa v našom článku až sem, určite si poviete: „Koľko negativity!“

Správne. Skúsime to teda pozitívne a povedzme si, ako proti tomuto tichému škodcovi bojovať. Veď okrem toho, že nás stres v určitej chvíli môže povzbudiť k lepším výkonom, neprináša nič priaznivé. Je preto žiadúce, aby bol v našom živote eliminovaný na čo najmenšiu mieru. Verte, nie je to nemožné. Dokonca to pomôže aj uchovaniu vašej krásy.

Je dôležité, aby sme boli vnútorne spokojní, sami so sebou, ale aj s našim okolím, v ktorom sa dennodenne pohybujeme. To sa následne prejaví aj na našej vonkajšej kráse. Spomaľte a pri všetkých povinnostiach nezabúdajte hlavne na seba. Je naozaj potrebné vedieť si pravidelne vyhradiť čas na ľudí, veci a činnosti, ktoré máme radi. Či už je to šport, venovanie sa deťom,  čítaniu kníh, posedenie s priateľmi, prechádzky v prírode, pečenie, naozaj čokoľvek.

Kvalitne strávený voľný čas, ktorý venujete sebe a kedy sa cítite šťastní, nič nenahradí. Je dôležité vymedziť si čas na svoje obľúbené aktivity a ľudí, s ktorými sa cítite príjemne. Výborným príkladom je napríklad šport, alebo vôbec pohybové aktivity, pretože prinášajú psychickú a zároveň aj telesnú pohodu. Ak vás šport až tak neláka, aj prechádzky v prírode alebo rôzne výlety môžu byť vhodnou náhradou.

Nezabúdajte však aj na to, s kým svoj voľný čas trávite. Kvalita nášho voľného času sa totiž odvíja aj od toho, s kým tieto chvíle zdieľame.

Venujte sa svojmu telu. Potrebujete manikúru, pedikúru, masáž, postarať sa o vlasy? Ak je to možné, doprajte si tieto chvíľky krásy pre seba. Niekedy stačí málo, zmena účesu, vizáže alebo oblečenia a vy sa cítite ako znovuzrodení.

Zastavte sa a urobte to kvôli sebe. Ak si uvedomíte ako vás dokáže zmeniť stres po psychickej a fyzickej stránke, určite sa to oplatí. Nič vám neujde. Dokonca naberiete novú energiu a odhodlanie pokračovať ďalej.