Zamerajme sa na seba - časť I.

V dnešnej uponáhľanej dobe si nevieme nájsť čas zastaviť a venovať sa tomu najvzácnejšiemu. Práca, rodina, domácnosť, deti a škola, záhrada, koníčky a povinnosti… Dokážeme vykonávať niekoľko rolí, byť výkonní na mnohých frontoch, no musíme myslieť aj na to, že je tu niečo, čo nás môže jedného dňa zastaviť.

Pri všetkých našich povinnostiach totiž často odkladáme nutnosť posvietiť si aj na stav nášho organizmu. Sme živé bytosti, v živom tele, ktoré sa rokmi, psychickým a fyzickým napätím opotrebúva. Vek je v tomto prípade naozaj iba číslo. V poslednej dobe sa naozaj často stávame svedkami zlyhania a únavy aj mladého organizmu, ktorý to jednoducho zrazu „nedá“. Áno, občas si toho nakladáme na svoje plecia naozaj veľa a nezastavíme sa, ani keď nám začnú blikať prvé kontrolky.

V rozbehnutom tempe sa dá fungovať niekoľko týždňov či mesiacov, no potom príde chvíľa, keď si naše telo povie DOSŤ. Naháňame sa, chceme byť perfektní a vždy podávať skvelé výkony, avšak treba myslieť na to, že zdravie máme iba jedno. Tento fakt by sme mali začať brať konečne vážne, nielen ako zaužívanú slovnú formulku. Zároveň by sme mali začať pri tom všetkom naokolo myslieť aj na seba. Máte predsa nárok zastaviť sa a venovať sa svojmu telu, svojmu zdraviu!

Prevencia je najlepší ochranný štít

Ruku na srdce, kedy sme boli naposledy na preventívnej prehliadke? Koľkokrát sme „chrípôčku“ len tak prechodili, nadopovaní liekmi tlmiacimi teplotu a bolesti? Viete, ako často máte absolvovať preventívnu prehliadku u svojho obvodného lekára, zubára, gynekológa, urológa či kardiológa? Kedy a prečo navštíviť dermatológa?

Tieto otázky by nás v žiadnom prípade nemali zastrašiť. Tak, ako si plánujete jednotlivé stretnutia, povinnosti, udalosti počas roka či príjemnú dovolenku, tak by sme si všetci mali naplánovať aj „míting“ s niektorými lekármi. Naplánujte si preventívne prehliadky od svojho obvodného lekára až po odborníkov na konkrétne oblasti a dajte si záležať na ich dodržaní. Je lepšie odhaliť vznikajúci problém, ako neskôr bojovať s ťažkosťami, ktorým sme mohli predísť. Preventívnou prehliadkou určite nič nestratíte. Môže nás včas upozorniť na skrytý problém alebo ubezpečiť nás, že žijeme zdravo a náš organizmus je v poriadku.

Viete ako často máte nárok na preventívne prehliadky? U všeobecného lekára má každý dospelý poistenec nárok na prehliadku raz za dva roky. Zubára by sme mali takto navštíviť, mimo iných prípadných ťažkostí, aspoň raz do roka. Ženy by mali rovnako aspoň raz do roka navštíviť svojho gynekológa, u ktorého sa pravidelne podrobia aj kontrole prsníkov a od 23. roku môže každá žena pravidelne absolvovať aj cytologické vyšetrenia.

Rovnako by mali aj muži pravidelne navštevovať urológa. Hoci mnohí z nás majú stále akýsi zvláštny pocit z týchto vyšetrení a všemožne sa im vyhýbajú, odstrašovať by nás mali skôr hrozivé štatistiky hovoriace o úmrtiach na rôzne formy rakoviny, ktoré môžu byť práve pri takýchto prehliadkach včas odhalené. Jednoducho povedané – zvyknite si na prevenciu a nebudete si musieť zvykať na liečbu!

Jednou z nepovinných preventívnych prehliadok je aj kontrola znamienok. Tá síce nie je hradená zdravotným poistením, ale na jej pravidelnosti by sme si rovnako mali dať záležať. Ideálne je absolvovať ju pred letom. Rýchle a bezbolestné vyšetrenie nám včas môže odhaliť rizikové znamienka, ktoré by sme v letnom období nemali vystavovať slnečným lúčom. Tie, ktoré nám môžu spôsobiť problémy a sú nebezpečné, je vhodné odstrániť v jesennom období alebo v zime.

Náš tip – mnohé kliniky alebo estetické centrá práve pred letom, v máji, ponúkajú bezplatné vyšetrenie znamienok pri príležitosti Medzinárodného dňa melanómu. Zároveň vám počas vyšetrenia ochotne a radi zodpovedia vaše otázky  týkajúce sa čoraz vážnejšej témy melanómov. Neváhajte si preto aj takúto návštevu a kontrolu naplánovať už teraz.

Sme radi, že ste sa na chvíľku zastavili pri prvej časti nášho blogu a aj takým spôsobom urobili niečo pre seba. Určite si nenechajte ujsť aj tú druhú, ktorá na náš web pribudne už čoskoro. Zatiaľ si spravte čas pre seba v oblasti prevencie vášho zdravia. Nejde predsa o to, že sa zameriate na hľadanie chôrob a toho zlého. Ide o to, že sa zameriate na seba a uistite sa, že je všetko v poriadku. Prevencia je naozaj najlepší spôsob, ako sa pravidelne postarať o svoje fyzické, ale aj psychické zdravie.