V prvom rade je dôležité pripomenúť, že na svoje zdravie by sme mali myslieť a dbať oň nielen keď je v kalendári 7. apríl a Svetový deň zdravia (WHO). Zdravie máme predsa len jedno a naše telo, ktoré ako mechanizmus funguje nepretržite potrebuje to, aby sme sa o jeho správne fungovanie postarali a sledovali ho.
Čas na seba
Každý organizmus je iný, každý z nás si vo svojej DNA nesie inú rodinnú anamnézu chorôb, ktorá by nás mala informovať aj o tom, na čo sa v oblasti svojho zdravia a preventívnych prehliadok zamerať. Dôležité však je nájsť si predovšetkým ČAS NA SEBA. Doslova pár hodín ročne a niekoľko odborníkov na rôzne oblasti zdravia nám môžu skvalitniť a doslova predĺžiť náš život.
Zaostrite na zrak
Mnohí z nás denne presedia aj niekoľko hodín pred počítačovou obrazovkou, takmer nonstop máme poruke mobil, ktorý tiež na náš zrak pôsobí škodlivým modrým svetlom. Vek pribúda a náš zrak už nikdy nebude taký „orlí“ ako v mladosti. Akonáhle začnete pociťovať zmeny v kvalite vášho videnia, časté bolesti hlavy alebo mávate pocit tzv. suchých očí, mali by ste sa objednať na preventívnu prehliadku k očnému lekárovi. Včasným nasadením vhodných dioptrií alebo inej liečby sa vám na svet bude pozerať o niečo kvalitnejšie. Túto preventívnu prehliadku následne stačí absolvovať raz za dva roky, ak medzitým nepociťujete iné problémy, ktoré by mohli indikovať iný problém so zrakom.
Terapia jedlom
Zamysleli ste sa niekedy nad tým, ako si môžeme pomôcť ku zdraviu a urobiť pre seba niečo prínosné, prirodzene, každý deň?
Je to jednoduché – každý deň predsa jeme a pijeme. Jedlo v akejkoľvek podobe by malo byť pre nás odmenou, hnacím palivom pre fungovanie nášho organizmu a odmenou. Nemali by sme sa ním trestať, vyhýbať sa mu a odopierať si to, čo nám dodáva energiu do našich dní. Prečo sa teda nepozrieť pozornejšie na to, čo konzumujeme, v akom čase a ako na naše stravovacie návyky reaguje náš organizmus?
V tomto prípade však márne budete v našom blogu čakať, že si prečítate nejaký overený recept na chudnutie, detox alebo návod, ako sa stravovať zdravo. Avšak, určite vám poradíme, aby ste utekali kade ľahšie ak na vás vyskočia články o zaručenej diéte alebo najlepšom detoxe, ktorý vyčistí váš organizmus.
Každý organizmus je predsa iný, to čo funguje u vašej 52 kg vážiacej kamarátky, nemusí vôbec pohnúť s vaším metabolizmom. Na bulvárne klamy typu detox si dávajte zvlášť pozor. Naše telo je od prírody nastavené tak, že sa prirodzene „čistí“ samo. Áno, napr. spánkom, cvičením alebo saunou. Ak máte pocit, že ste svoje telo preťažili nezdravou stravou, jednoducho mu doprajte niečo ľahšie a samozrejme kvalitný pitný režim.
Najväčšou chybou, čo sa týka zdravia alebo potreby chudnutia je to, že prestaneme jesť a telu odoprieme dôležité živiny. Sme predsa stvorení na to, aby sme jedlo prijímali a spracovávali ho. Dodáva energiu pre fungovanie nášho vnútorného prostredia a každého orgánu. Prijímanie jedla a tekutín je alfou a omegou správneho fungovania nášho organizmu.
Ak máte zdravotné problémy, ťažkosti so spracovávaním niektorých druhov jedál, lepku, laktózy a podobne. Ak sa chcete stravovať zdravo, zabudnite na overené rady pseudoodborníkov, ktorými sa v posledných rokoch roztrhlo vrece. Obráťte sa radšej na skutočného výživového poradcu, ktorý vám jedálniček nastaví tak, aby vyhovoval vášmu jedinečnému organizmu či problému, ktorý chcete alebo potrebujete vyriešiť.
Začnite si jedlo jednoducho užívať, v správnom množstve, kvalite a pravidelnosti. Nájdite si čas, nejedzte „za behu“ a nedoháňajte večer, čo ste nestihli cez deň. Vyberajte čo vám chutí, čo vám dodá potrebné vitamíny a živiny. A čo je dôležité, nezabúdajte na kvalitný pitný režim. Voda nám predsa dáva život. 😉
„Pohnite sa“ za zdravím
Síce sa stále celý deň hýbete, premiestňujete sa z miesta na miesto a do neskorých večerných hodín sa nezastavíte, nie je to však pohyb, ktorý nám cielene prospieva. V súčasnosti sa práve nedostatok pohybovej aktivity stáva stále väčším celosvetovým problémom. Je to jeden z významných rizikových faktorov, ktorý negatívnym spôsobom ovplyvňujú naše zdravie. Stojí za vznikom nadváhy a obezity, srdcovocievnych ochorení, cukrovky či hypertenzie. Stojí však aj pri vzniku depresií a úzkosti, svalovej atrofii alebo pri vzniku ochorení pohybového aparátu.
Pozrime sa na seba a svoje okolie. Mnohí často radšej uprednostnia auto pred bicyklom, výťah pred schodmi, električku pred chôdzou. Do hôr sa vyvezieme lanovkou namiesto výšľapu. Cielený pohyb, šport v akejkoľvek aktívnej podobe a cvičenie má stále obrovský význam. Na to, aby naše srdce a svalový aparát správne fungovali, potrebujú, aby naše telo vyvíjalo pravidelnú fyzickú aktivitu. Tak im to doprajme.
Je naozaj jedno čo si vyberiete. Či je to beh, hodiny jógy, návšteva posilňovne, bedminton s priateľmi alebo pravidelné vychádzky do prírody a hôr. Vyberte si čokoľvek. Vyberte si to, čo vás baví. Čo vás bude napĺňať, vyhovovať vašej fyzickej zdatnosti a vôbec vaším možnostiam. Hýbte sa, akokoľvek! Skúste to, 3 – 4x do týždňa, minimálne 30 min. aktívnej pohybovej aktivity a výsledky sa dostavia. Nielen na vašej fyzickej kondícii. Počas pohybovej aktivity sa totiž uvoľňujú endorfíny – známe ako hormóny šťastia. Tie so sebou prinášajú pohodu, pokoj, vyrovnanosť a hlavne dobrú náladu.
Nezabúdajme aj na to, že naše deti sa učia od nás. Preberajú od nás naše vlastnosti, stravovacie aj pohybové návyky. Aký základ im do života dáme, tak kvalitne ho oni môžu neskôr pretaviť do svojho každodenného režimu a od mladého veku si tak budovať pevné fyzické aj psychické zdravie.
Fyzično vs. duševno
Nezabúdajme na to, že neexistuje telesné zdravie bez toho duševného. Sú navzájom prepojené a o obe sa treba starať a držať ich v rovnováhe. Zlepšenie fyzického zdravia môže navodiť aj zlepšenie toho duševného a naopak. Myslime na to a doprajme obom stránkam to, čo potrebujú – našu náležitú pozornosť a čas.
O fyzickom zdraví a čo preň môžeme urobiť sme si už niečo naznačili vyššie. Čo však s naším duševným zdravím? Aj na to vplýva všetko to, čo sa deje okolo nás, naša aktuálna situácia, fyzické zdravie, naše povinnosti, problémy a neúspechy, ktoré nás každý deň stretávajú. Možno ste už aj vy počuli pravdivú frázu: „Je v poriadku necítiť sa v poriadku!“.
Je to tak. Aj vy máte právo povedať, že psychicky nevládzete, že sa cítite zle a vôbec sa za to netreba hanbiť. Práve naopak, treba o tom rozprávať. S kamarátmi, s rodinou a ak to potrebujete, určite je na mieste vyhľadať aj odbornú pomoc.
Najmä obdobie posledných dvoch rokov nebolo pre viacerých veľmi priaznivé. Nastala situácia, na ktorú sme sa nevedeli pripraviť a mnohým nám obrátila život na ruby.
Za toto uplynulé rok sa rapídne zvýšilo percento ľudí trpiacich depresiou, vyhorením či rôznymi psychickými problémami. Hovorte o nich, s kýmkoľvek. Možno sa vám uľaví po prvom rozhovore, po prvom nočnom telefonáte a možno vás to bude stáť niekoľko sedení u odborníka. Dôležité je, aby ste ani tento problém nezanedbali a snažili sa ho riešiť. Myslite predovšetkým na to, že aj to ovplyvňuje váš celkový zdravotný stav a vy si zaslúžite cítiť sa skvelo!
Je jar, začína sa nové obdobie a je to správy čas na nové výzvy. Všetko sa prebúdza a aj náš organizmus potrebuje to správne „nakopnutie“ na cestu za zdravím. To máme naozaj len jedno. Tak nezačínajte od pondelka. Začnite dnes! 😉