Blog - aby telo fungovalo a duša netrpela
Aby telo fungovalo a duša netrpela. Keď výsledok plastiky nie je len ozdoba.

Pri slovnom spojení „plastická operácia“ väčšine ľudí najčastejšie napadnú estetické zákroky. Túžba po krajšom tele však nie je jediným dôvodom, pre ktorý sa niekto rozhodne operáciu podstúpiť. Mnohokrát sú pacienti k takejto operácii motivovaní pre funkčné alebo aj rekonštrukčné dôvody.

Dôvodov môže byť nespočetne: ťažký úraz, devastačný liečebný zákrok alebo napr. vrodená vývinová anomália. Existujú aj prípady, keď orgán alebo časť tela nie je schopná plnohodnotne fungovať alebo keď anomália na ľudskom tele spôsobuje bolesť či dokonca ohrozuje život. Operácie, ktoré v takýchto prípadoch pacientom plastickej chirurgie pomôžu, môžeme zhrnúť do slovného spojenia – zdravotné plastiky.

Rázštep nemusí byť problémom

Nezriedka sa stáva, že sa dieťa narodí s určitým hendikepom alebo vrodenou vadou. Dnešná medicína dokáže včas takéto zmeny vo vývine plodu zachytiť a čo najskôr sa im po pôrode aj venovať.

Takouto vadou môžu byť napr. rôzne formy rázštepov. Zákrok v tomto prípade vždy závisí od stupňa postihnutia. Napr. rázštep hornej pery a podnebia je pomerne dobre operovateľný, a to už na druhý deň po narodení. Treba podotknúť, že rázštep u detí nie je len kozmetickou chybou, ktorá zmení výraz tváričky narodeného bábätka, ale často je aj funkčným defektom, ktorý môže spôsobovať veľké ťažkosti s príjmom potravy, dýchaním, pri dojčení alebo vo vývoji reči dieťaťa.

Tvár sa s rastom dieťaťa mení, poškodenie tak môže byť s pribúdajúcimi rokmi po rekonštrukcii plastikou veľmi málo viditeľné. Avšak dôležitejšie ako dokonalá tvár je, aby rázštep nezasahoval a neohrozoval zdravie vášho dieťatka.

Modelka Melanie Gaydos dokonale demonštruje, že krása je relatívna a vychádza predovšetkým zvnútra. Svojským zovňajškom, poznačeným rázštepom, sa presadila aj vo svete modelingu! Aj na tomto príklade je vidieť, že „nedokonalosť“ nevytvára prekážky.

Od popálenín po odstávajúce uši

Ďalšie operácie, ktoré sú v rámci plastickej chirurgie u detí najčastejšie, sú operácie odstávajúcich uší. Vo veku, keď detí dospievajú, sa kvôli tomu niekedy môžu stať terčom posmeškov svojich rovesníkov alebo sú vylúčené z kolektívu, čo môže mať aj psychické následky.

Preto sa často rodičia práve takto snažia pomôcť svojmu dieťaťu, aby udržali jeho dospievajúce sebavedomie zdravé – hoci odstávajúce uši samé o sebe nie sú zdravotným problémom. Pre úplnosť však treba dodať, že odstávajúce uši nie sú dôvodom plastickej operácie len u detí.

Pri deťoch sú ďalej bežnými zákrokmi odstraňovanie následkov úrazov ako napr. popáleniny, či amputácie.

Klinika plastickej chirurgie
Klinika

Odstrániť sa dá aj chrápanie

U dospelých sa najčastejšie ako zákrok zo zdravotných dôvodov vykonáva onkodermatochirurgia. Radíme tu zákroky z dôvodov nádorových ochorení kože, ak ide o zhubný nádor, alebo zákrok z preventívnych dôvodov. Ako príklad môžeme uviezť odstránenie materského znamienka, ktoré môže by určitým spôsobom poškodené.

Ak spomíname materské znamienka, pacienti si ich dávajú často odstraňovať aj z dôvodu, že sú nadrozmerné, zasahujú nevhodne niektorú časť tváre alebo tela (napr. u mužov na tvári, kde im rastie brada – potreba holenia) alebo na viditeľných miestach na tele, kde sú často vystavované a dráždené slnečným žiarením.

Vo všeobecnosti môžeme povedať, že muži podstupujú plastické operácie zriedkavejšie ako ženy. Mužov sa však častejšie týka problém poklesu očných viečok a s tým aj nutná korekčná operácia. Častokrát sú viečka „už na spadnutie“ a u pacientov zmenšujú aj rozsah videnia, čo môže viesť ku poškodeniu zraku. Pokles očného viečka nevzniká len prirodzene ako výsledok starnutia, ale môže byť aj následkom choroby, úrazu alebo vrodenej vady.

Rhinoplastika – plastika nosa je známou korekciou, napríklad pri úprave nosnej prepážky. Často sa stáva, že tvar nosnej prekážky zasahuje do dýchacích ciest pacientov, sťažuje dýchanie, spôsobuje chrápanie alebo iné ťažkosti, a preto je nutná jej korekcia. Rekonštrukcia nosa je rovnako častokrát potrebná aj po úrazoch a autonehodách.

Prsia a plastika sú slová, ktoré sa nám často spájajú. Aj v tomto smere, ak hovoríme o zdravotných plastikách, sú vykonávané zákroky, ktoré okrem estetickej stránky majú najmä pomôcť pacientovi k lepšiemu fyzickému stavu. Mnohokrát sa stáva, že práve veľkosť poprsia ženám spôsobuje chronické bolesti chrbtice, kožné zápaly a plesne.

Rekonštrukčný zákrok poprsia často podstupujú aj ženy, ktoré bojovali s onkologickým ochorením a nutnou amputáciou prišli o prsník. U žien sa rovnako vykonáva aj korekcia asymetrie pŕs, ktorá je vrodenou vadou. U mužov sa vykonáva gynekomastia, redukcia zväčšených prsných žliaz.

Plastika nie je len rozmar

S príkladmi, kedy plastická operácia a jej výsledok neslúžia len ku skrášleniu vzhľadu pacienta by sme mohli ďalej pokračovať. Prácu plastických chirurgov preto netreba zavrhovať len ako „plnenie rozmarov“, potrebu sa zviditeľniť, alebo snobské vyhadzovanie peňazí, kedy sa ľudia ženú za krásou a fyzickou dokonalosťou.

Plastické operácie v zmysle „zdravotné“ majú vysokú hodnotu pre deti, ženy a mužov, ktorým práve rekonštrukčný alebo korekčný zákrok na plastickej chirurgii pomohol skvalitniť ich život po zdravotnej stránke, aby si ho mohli plnohodnotnejšie užívať.

Ako sa hovorí: „najkrajšou krivkou na tele (nie len na ženskom), je úsmev“.