Blog - Keď sa vám mesto dostane pod kožu
Keď sa vám mesto dostane pod kožu

Život v meste je rušný, plný príležitostí, rýchly, ale aj zábavný. Každodenne sa však (či už sa nám to páči, alebo nie) spája so stresom a uponáhľaným životným štýlom. Dlhodobé vystavovanie sa takýmto situáciám má negatívny dopad predovšetkým na našu psychickú pohodu, no rovnako negatívne vplýva aj na stav našej pleti.

Každý deň v meste spojený so znečisteným ovzduším, smogom, UV žiarením, presúvaním sa verejnou dopravou či nedostatkom spánku vplyvom neustálych ruchov sa negatívne podpisuje na kvalite našej pleti. Rovnako ako vaša myseľ potrebuje vypnúť od rušných dní, aj vaša pleť potrebuje detox od týchto negatívnych faktorov.

Budúcnosť vašej pleti

Spomenuté negatívne faktory mestského prostredia spôsobujú, že je pleť sama spod stresom, unavená, dusí sa a starne predčasne. Tento negatívny trend života v meste je neustále na vzostupe a je pomenovaný pojmom URBAN AGING. Výskumy ukázali, že práve znečistené ovzdušie miest spôsobuje, že pleť starne nesprávne a predčasne.

Ľudia dlhodobo vystavovaní znečistenému ovzdušiu a vplyvu rušného života v meste častejšie trpia dehydratáciou pleti, nadmernou produkciou kožného mazu, ich pleť pôsobí mdlo a je náchylnejšia na tvorbu pupienkov. Ovzdušie znečistené doslova viditeľným smogom sa nenachádza len v svetových metropolách, ale v takmer každom väčšom meste. Predstavuje neviditeľné nebezpečenstvo pre náš najväčší orgán – kožu.

Určite sa vám už stalo, keď ste si večer čistili pleť vatovým tampónom, ostal zanesený rôznymi nečistotami napriek tomu, že ste nemali make up. Na pleti sa vám totiž počas celého dňa usádza prach a častice zo vzduchu.

Tie sú dostatočne malé na to, aby prenikli do pokožky, usádzajú sa v nej a môžu spôsobovať zápalové procesy, jej vysúšanie či dokonca predčasný vznik vrások. Bunkový metabolizmus a regenerácia sú spomalené, pleť sa namáha a starne predčasne.

Účinné zbrane vašej krásy

Aj keď je tento fenomén predčasného starnutia pleti vplyvom rušného života v meste veľmi rozšírený, existuje niekoľko spôsobov, ako jej pomôcť, aby nestrácala na krásnom a mladom vzhľade.

V prvom rade je to množstvo kozmetických prípravkov rôznych značiek, ktoré sú svojím zložením a spôsobom pôsobenia zamerané práve na tento problém. Výber je len na vás. To, ktorá značka kozmetiky a ktoré konkrétne prípravky zanechajú pozitívne výsledky na vzhľade vašej pleti, je veľmi individuálne. Rovnako je individuálne to, ako a u koho sa urban-aging prejaví.

Dokonalú ochranu vám v tomto prípade určite poskytne kvalitný denný krém s antioxidačnými účinkami. Skvelým pomocníkom sú aj rôzne séra obsahujúce vitamín C, ktorý je doslova výživovou bombou pre pleť. Ideálne je, ak prípravky, ktoré máte počas dňa aplikované na tvári, obsahujú SPF faktor, chrániaci pred škodlivým slnečným svetlom. Určite však netreba zabúdať na to, že tak, ako si po celom dni potrebujete oddýchnuť vy, potrebuje to aj vaša pleť. Nezabúdajte preto na dôkladné odlíčenie a čistenie pleti.  

Počuli ste už o výhodách pravidelného saunovania na stav vašej pleti? Práve pravidelný pobyt v saune je ako kozmetická kúra. Pri intenzívnom potení, kedy pokožkou preniká veľké a intenzívne množstvo tepla, sa z nej uvoľňujú odumreté časti, a póry sa tak prečisťujú. Pleť sa tak zbavuje nečistôt, toxických látok, baktérií a je podporená tvorba nových kožných buniek. Pokožka je viac okysličená a pôsobí omladene, vrásky sa akoby „vyžehlia“. Tajomstvo regenerácie celého tela v saune je známe už po stáročia.

Ďalšie jednoduché riešenie, ktoré môžete využívať tak často, ako vám to umožňujú vaše povinnosti a činnosti bežného dňa, je pomerne ľahké – opustiť mesto. Opustiť jeho rušný život a znečistené ovzdušie. Utečte do prírody, do hôr a doprajte svojej pleti aj mysli detox.

Nájdite si čas a spôsob, ktorý vám najviac vyhovuje a postarajte sa už dnes o budúcnosť svojej pleti.